Biz farklıyız. Çünkü biz ERBAALIYIZ...

Askerlik Artık 12 Ay - Terhisler Başlayabilir

Oluştur: 10/06/2013 12:33

Ve Askerlikte beklenen açıklamalar netleşti...Uzun dönem Askerlik nasıl olacak?Kısa dönem Askerlik'te değişiklik olacak mı? Er ve Erbaşlar ne zaman terhis olacak? Askerlik zamanı kimleri kapsayacak?Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon kanalındaki ‘askerlik kısalacak’ açıklamasından sonra Genelkurmay da mutabakatı doğruladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon kanalında uzun dönem askerliğin 12 aya düşeceğine yönelik açıklamasının ardından Genelkurmay Başkanlığı da mutabakatı doğruladı. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, uzun dönem askerlik 12 aya düşecek, kısa dönem askerlik değişmeyecek ve yedek subay uygulamasına devam edilecek.

Erdoğan’ın hafta ortasında bir televizyon kanalında yaptığı, “Askerliğin kısaltılması noktasındaki konuda biz, Milli Savunma Bakanlığımızla ve Genelkurmay Başkanlığımızla mutabıkız. Orada süre düşecektir. Öyle zannediyorum ki 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak” sözleri kışlaları hareketlendirmişti. Askeri kaynaklardan alınan bilgiler de mutabakatı doğruladı. Askeri kaynaklar, uzun dönem askerliğin 12 aya düşeceğini, kısa dönem askerliğin 6 ay olarak devam edeceğini ve yedek subay uygulamasının da süreceğine işaret etti. Askeri kaynaklar, askerliğin ilerleyen dönemlerde daha da kısaltılmasının söz konusu olmadığına da işaret etti.

Tasarı mı teklif mi?

Mutabakatın sağlanmasının ardından gözler kanuni düzenleme için hükümetin hangi yolu tercih edeceğine çevrildi. Konunun bir kanun tasarısı şeklinde gelmesi durumunda Bakanlar Kurulu üyelerinin tümünün imzası gerekiyor. Bunun yerine bir kanun teklifi biçiminde düzenlemenin TBMM Başkanlığı’na sevkedilebileceği de belirtiliyor.
Kanuni düzenlemenin 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun, “Erbaş ve erler için muvazzaflık hizmeti süresi; Kara, Deniz Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda on sekiz aydır. Bu sürenin, barışta önce on beş aya ve bilahare on iki aya kadar indirilmesine, Silahlı Kuvvetler’in de ihtiyacı dikkate alınarak, Bakanlar Kurulu’nca karar verilebilir” hükmünü içeren 5. maddesiyle sınırlı kalması öngörülüyor.

379 bin erbaş

Halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 379 bin 352 erbaş/er görev yapıyor. Kanunun değişerek askerlik süresinin kısalması durumunda, TSK’daki 14. ayını tamamlayarak son ayına giren yaklaşık 75 bin 92/3 tertip yükümlü er ve erbaşı kapsayacak. Yasal düzenlemenin tamamlanmasıyla bu er ve erbaşlar erken terhis olabilecek. Ancak kulislerde 30 Ekim itibariyle 15. aylarını tamamlayacak 92/3 tertip askerler için bir düzenlemenin yapılmayabileceği, düzenleminin kasım ayı içinde 12. ayını tamamlayacak 92/4 tertip er ve erbaşlardan başlaması olasılığının da bulunduğu ifade ediliyor.

Acemilik süresi de azalacak

Mevcut düzende 3 ay acemilik eğitimi alan, uzun dönem askerlerin 90 gün yerine 60 ya da 75 gün acemilik eğitimi almasına yönelik düzenlemenin de alternatifler arasında bulunduğu kaydediliyor. Askeri kaynaklar kısa döneme ilişkin bir düzenleme yapılmayacağına işaret etse de, değişikliğin TBMM’deki görüşmeleri sırasında buna yönelik bir düzenlemenin de yapılabileceği belirtiliyor.

Benzer İçerik: 

Yeni yorum ekle

Yazar Hakkında

Erbaaliyiz.Com
Erbaalı...

Ayrıca bakınız